logo
  • Šćitarjevo - Župna livada
  • Ščitarjevo
  • Andautonia

    Credits

    • failed to get markup 'credits_'
    • AIAC_logo logo

    Periods

    • No period data has been added yet

    Chronology

    • 1 AD - 500 AD

    Season

      • Prije arheološkog istraživanja lokaliteta provedeno je geofizikalno istraživanje. U ljeto 2000. započelo se s istraživanjem rimske zgrade (objekt 1) smještene neposredno uz jednu od gradskih ulica, s njene istočne strane. Tijekom prijašnjih istraživanja ustanovljena je kasnocarska stambena arhitektura s kraja 3. i 4. st., te ranocarski horizont 1. i 2. st. Objekt 1 je vjerojatno sagrađen u vrijeme vladavine Hadrijana, obnovljen i dograđen u drugoj polovici 2. st., te pregrađen u drugoj polovici 3. st. ili u 4. st. Kameni zidovi objekta ostali su sačuvani jedino u sjevernom dijelu sonde. Podloga podnice u prostoriji bila je načinjena od sitnijeg lomljenog kamena, ulomaka opeke i krupnijeg riječnog šljunka zalivenog vapnenom žbukom. Najzanimljivije otkriće jest ostatak građevine sa zidovima izrađenima od ilovače, koja se sastojala od tri manje prostorije. Analogna situacija bila je zatečena 1993. na lokaciji Ščitarjevo-Terme. Na lokaciji Župna livada samo je središnja prostorija bila oslikana i prilikom čišćenja urušenja nađena je velika količina zidne žbuke i slikarija. Ožbukani i oslikani zidovi ostali su sačuvani u visini od 30 – 60 cm. Ove bi se freske, prema analogiji iz Emone, mogle datirati u prvu polovicu 2. st. U južnom dijelu sonde otkriven je ostatak građevne konstrukcije s hidrauličkom žbukom, koji će se definirati tijekom idućih istraživanja. Prilikom iskopavanja pronađena je vrlo velika količina pokretne građe od koje prevladava keramika. Ukupno je nađeno 37 komada novca. Na gotovo čitavom prostoru sonde došlo se do razine ranocarskog paljevinskog sloja 1. i početka 2. st. (Maja Šunjić)
      • Rimski grad Andautonija, današnje Ščitarjevo, smješten je oko 10 km JI od Zagreba, na mjestu gdje je rimska cesta Siscia – Poetovio prelazila rijeku Savu, odnosno u blizini magistralne ceste Emona – Siscia – Sirmium. Kao municipij, Andautonija je već bila neovisan grad u 1. st. Budući da je rijeka Sava korištena kao plovni put, Andautonija je sigurno bila važna luka te značajno trgovačko i prometno središte. Godine 2004. otvoren je arheološki park Andautonija. Tijekom ove sezone pristupilo se istraživanju ranocarskih slojeva s paljevinom, te slojeva pijeska i ilovače ispod nivoa podnice objekta prve faze. Ti su slojevi dali važne nalaze iz ranocarskog razdoblja. Uočen je i veći broj manjih jama od ukopavanja drvenih stupića i greda, te nekoliko većih jama koje datiraju iz vremena koje je prethodilo čvrstoj gradnji. Radi definiranja istočnog dijela objekta iskop je proširen. Time je sjeverni perimetralni zid otkriven u dužini od 24 m, a istočni zid dogradnje u dužini od 10 m. Ispod sloja humusa u istočnom proširenju nalazio se sloj rimske šute izmiješane s većom količinom keramičkih ulomaka i kostiju. U tom je sloju nađena glava rimske keramičke figure, koja se okvirno može datirati u 2. – 3. st. Najvjerojatnije je riječ o prikazu božice Minerve. (Maja Šunjić)
      • Ove se sezone nastavilo s iskopavanjima na istočnom dijelu objekta, te južno od njega, na površini od ukupno 75 m2. U potpunosti je definirana dužina sjevernog perimetralnog zida objekta, kao i dužina istočnog, naknadno sagrađenog, zida. Slojevi urušenja i slojevi paljevine bili su odvojeni gotovo sterilnim slojem ilovače koja je rezultat niveliranja uništenog prostora prethodne građevinske faze. U južnom dijelu iskopa otkriveni su ostaci temelja zidova. U sjevernom dijelu sonde izvedeni su pripremni radovi za drenažni sustav. Dosadašnja istraživanja upućuju na postojanje dviju građevinskih faza objekta. Objekt prve faze, dimenzija 17x10 m, imao je zidove građene od kamena i gline. Izgradnja tog objekta datira se u prvu polovicu 2. stoljeća. Objekt druge faze (3. stoljeće), proširen i pregrađen, veličine 24x13 m, bio je građen od kamena i opeke. (Maja Šunjić)

    Bibliography

      • D. Nemeth Erlich - D. Kušan Špalj, 2003, Municipium Andautonia, The Autonomous Towns of Noricum and Panonia / Die autonomen Stadte in Noricum und Pannonien, in Situla 41, 107 - 129.
      • T. Pintarić, 2003, Arheološko istraživanje u Ščitarjevu, Lokacija Župna livada 2000 - 2003, 107 - 113.
      • T. Pintarić, 2005, Lokalitet: Andautonija - Župna livada, HAG 2/2005 (2007), 145.
      • T. Pintarić - I. Knezović, 2004, Lokalitet: Andautonija - Župna livada, HAG 1/2004 (2005), 103 - 104.