Fasti Online Home | Switch To Fasti Archaeological Conservation | Survey
logo

Excavation

  • Poselennya Burlyuk
  • AR Krym, Bahchysarays`kyy rayon, selo Viline
  •  
  • Ukraine
  • Crimea
  • Bakhchysarai Raion

Tools

Credits

  • The Italian Database is the result of a collaboration between:

    MIBAC (Ministero per i Beni e le Attività Culturali - Direzione Generale per i Beni Archeologici),

    ICCD (Istituto Centrale per il Catalogo e la Documentazione) and

    AIAC (Associazione Internazionale di Archeologia Classica).

  • AIAC_logo logo

Summary (Ukrainian)

  • У 2006 р було відкрито невідоме раніше поселення пізньоскіфського часу. Об\‘єкт розташований на куполоподібній вершині пагорба (розміром 250 × 120 м, висотою до 30 м), що височіє над долиною річки.
    На досліджуваній території було закладено 8 шурфів, розміром 2 × 2 м.
    Глибина виявлених культурних горизонтів на поселенні становить від 0,30—0,50 до 1,40 м. Верхні шари (глибина 0,30—0,40 м) є результатом змиву ґрунту з вершини пагорба. У цих шарах виявлено численні фрагменти: червоноглиняні та вузькогорлі світлоглиняні (типи А, В і С за Шеловим) амфори, амфори з воронкоподібним горлом, уламки червоноглиняної амфори з клювоподібним віночком, фрагменти світлоглиняних амфор з двоствольними ручками, уламки червонолакового та ліпного посуду, а також уламки черепиці — кераміди, каліптера та пряслице, виготовлене зі стінки ліпної посудини, уламок бруска з пісковику.
    У межах шурфу 1 під шаром, який містив уламки світлоглиняних амфор з двоствольними ручками, виявлена яма округлої форми (діаметр 1,0—1,10 м, глибина 0,78 м), заповнена ґрунтом і каменями. На дні ями зафіксовано: роздавлена червоноглиняна амфора (з відбитими в давнину горлом та ручками), і роздавлений ліпний темноглиняний горщик. У ґрунті заповнення ями переважно в придонній частині фіксувалися дрібні частинки дерев\‘яного вугілля.
    У шурфі 4 під культурними нашаруваннями залягав шар попелу з уламками опалювальної споруди, та фрагментами: світлоглиняних амфор, ліпного посуду і гончарного глека. Нижче було зафіксовано частину споруди — напівземлянки, ймовірно, округлої форми. Розкопано південну частину споруди радіусом 1,6 м. Стінки напівземлянки вертикальні, дно плоске. Якщо споруда справді мало округлу форму, тоді можна припустити що її діаметр ймовірно становить 3—3,5 м.
    У заповненні споруди знайдено фрагменти: світлоглиняні, рожевоглиняні зі світлим ангобом та червоноглиняні амфори, червоноглиняний глечик, гончарні миски і ліпні горщики. Серед знахідок найцікавішим є фрагмент стінки т.зв. «Мегарської» чаші з рослинним орнаментом.
    У центральній частині споруди зафіксовано додаткове поглиблення з вертикальними бортами і плоским дном, стінки якого облицьовані грубо обробленими вапняковими плитами розміром 0,30 × 0, 30 × 0, 10 м та 0,45 × 0, 35 × 0,10 м. Поглиблення заповнене землею перемішаною попелом. Матеріал із заповнення нечисленний: кілька фрагментів червоноглиняних амфор та ліпного посуду.
    На південь від напівземлянки під час зачистки поверхні вдалося простежити три круглих заглиблення діаметром 0,07—0,1 м, глибиною 0,10 м. Імовірно, вони були основою для кріплення дерев\‘яних стовпів.
    У південно-західному напрямку (0,5 м) від напівземлянки розчищено заглиблення, радіусом близько 0,7 м, глибиною 0,43 м. Можливо, це частина господарської ями круглої форми.
    Можна припустити, що в межах шурфу 4 знайдено частину житлового або господарського комплексу типу напівземлянки з дерев\‘яним перекриттям, яке кріпилося з допомогою стовпів.
    Попереднє датування поселення Бурлюк, засноване на хронології керамічного матеріалу, — I ст. до н. е. — II ст. н. е.

Director

  • ЮРОЧКІН Владислав Юрійович — учений секретар Кримської філії Інституту археології НАН України - Інститут археології Національної академії наук України / Institute of archaeology of the National academy of sciences of Ukraine

Team

  • ТРУФАНОВ Олександр Анатолійович — кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу скіфсько-сарматської археології Кримської філії Інституту археології НАН України - Інститут археології Національної академії наук України / Institute of archaeology of the National academy of sciences of Ukraine
  • НЕНЕВОЛЯ Іван Іванович — співробітник відділу охорони пам’яток КРУ «Бахчисарайський історико-культурний заповідник» - Відділ охорони пам’яток КРУ «Бахчисарайський історико-культурний заповідник»

Research Body

  • Institute of Archaeology, National Academy of Sciences of Ukraine
  • Відділ охорони пам’яток КРУ «Бахчисарайський історико-культурний заповідник»

Funding Body

Images

  • No files have been added yet